Aparaty BAHA

Nowy zabieg w Oddziale Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Chirurgii Szczękowej – wszczepianie implantów BAHA

19 czerwca 2012 r.w Oddziale Otolaryngologii Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Chirurgii Szczękowej naszego szpitala po raz pierwszy odbył się zabieg zakotwiczenia w kości skroniowej aparatu słuchowego BAHA. Tym samym Oddział dołączył do nielicznych ośrodków w regionie, które dają osobom niedosłyszącym tego typu szansę na lepszą jakość życia.

 Aparat typu BAHA (Bone Anchored Hearing Aid) jest aparatem słuchowym wykorzystującym przewodnictwo kostne. W odróżnieniu od konwencjonalnych aparatów słuchowych wykorzystujących ten rodzaj przewodzenia dźwięków (aparaty opaskowe lub w oprawce okularów), aparat ten jest umocowany na tytanowym zaczepie zakotwiczonym w kości skroniowej.


Aparaty typu BAHA, w porównaniu z konwencjonalnymi aparatami na przewodnictwo kostne wykazują wiele zalet. Przede wszystkim poprawiają zrozumienie mowy, dają lepszą jakość dźwięku i podniesienie krzywej progowej dla tonów czystych, co wynika głównie z racji wyeliminowania tłumienia dźwięków przez włosy, skórę i tkankę podskórną. Poza tym aparaty te mają małe rozmiary i są łatwe do ukrycia pod włosami oraz nie wywołują ucisku i podrażnień skóry. Eliminują także niedogodność polegającą na zmienności transmisji dźwięku w zależności od umiejscowienia wibratora występującą w klasycznych aparatach.