Kompleksowe leczenie kanałowe – Bydgoszcz


Leczenie kanałowe uchodzi za jeden z najbardziej nielubianych zabiegów dentystycznych. Aby dowiedzieć się na czym dokładnie polega, warto pokrótce prześledzić anatomię zębów.


Czym jest leczenie kanałowe?

W środku każdego z zębów, pod najbardziej twardą tkanką ludzkiego organizmu, czyli szkliwem, znajduje się twarda warstwa zębiny. Pod nią zlokalizowana jest komora oraz kanał lub kanały, w zależności od rodzaju zęba. Komora wraz z kanałami stanowią jamy wypełnione miazgą, czyli nerwami, tkanką łączną i naczyniami krwionośnymi. Leczenie kanałowe, jakie proponujemy w naszym gabinecie w mieście Bydgoszcz, polega na dokładnym oczyszczeniu komory oraz kanałów z zainfekowanej miazgi, a następnie na wypełnieniu ich odpowiednim materiałem. Miazga pełni istotną funkcję podczas rozwoju zęba, natomiast w momencie, gdy ząb jest już dojrzały, jest w stanie samodzielnie przetrwać bez miazgi, gdyż jest odżywiany przez tzw. ozębną, czyli otaczającą tkankę.

Dlaczego ząb wymaga leczenia kanałowego?

Dzięki leczeniu kanałowemu można skutecznie uratować ząb lub zęby, gdy doszło do zapalenia bądź zakażenia miazgi. Przyczyny takiego stanu mogą być różne: złamanie lub pęknięcie zęba, głęboka próchnica, wielokrotne zabiegi wykonywane na zębie. Niekiedy uszkodzenie miazgi może wywołać także uraz zęba. Jeśli zmieniona zapalnie lub zakażona miazga nie zostanie w porę poddana leczeniu, wówczas może dojść do bólu i powstania ropni.

Jakie etapy obejmuje leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przy użyciu mikroskopu może być wykonane podczas jednej wizyty. Bardziej skomplikowane przypadki mogą wymagać rozłożenia leczenia na dwie lub więcej wizyt.

Etapy leczenia

  • badanie i prześwietlenie zęba, wykonanie znieczulenia miejscowego oraz założenie koferdamu, specjalnej gumy izolującej ząb z jamy ustnej,
  • otworzenie zęba, usunięcie zakażonej lub zmienionej zapalnie miazgi narzędziami ręcznymi oraz mechanicznymi,
  • wypełnienie kanałów tzw. gutaperką, specjalistycznym materiałem umożliwiającym na wypełnienie wszelkiego rodzaju bocznych kanałów i odgałęzień,
  • po zakończeniu leczenia kanałowego ząb powinien zostać odbudowany koroną protetyczną bądź materiałem kompozytowym.