Tonsillectomia i adenotomia – Bydgoszcz

W naszej placówce zlokalizowanej na terenie miasta Bydgoszcz, wykonujemy następujące operacje z zakresu gardła: tonsillectomię i adenotomię.


Tonsillectomia – wyłuszczenie migdałków podniebiennych


Wskazania do wykonania operacji tonsillectomii:

 • powtarzające się anginy,
 • nawracające przewlekłe zapalenie gardła i migdałków,
 • przebycia ropnia okołomigdałkowego,
 • objawy ogólnoustrojowe wywołane infekcją w migdałkach (choroba reumatyczna, posocznica po anginie, zapalenie nerek),
 • podejrzenie nowotworu złośliwego migdałka,
 • migdałki o wielkości utrudniającej normalne oddychanie i połykanie pokarmów.

Przygotowania do zabiegu:

 • tydzień przed zabiegiem odstawić aspirynę oraz wszelkie inne leki zawierające w składzie kwas acetylosalicylowy,
 • poinformować lekarza o występujących u pacjenta lub w jego rodzinie problemach dotyczących znieczuleń, schorzeniach przewlekłych, stosowanych lekach, zaburzeniach krzepnięcia krwi, ciąży, miesiączce,
 • wykonać badania krwi: morfologię, czas krzepnięcia i krwawienia.

Technika zabiegu operacyjnego

Tonsillectomia może być przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. Okolica migdałka jest ostrzykiwana lekiem znieczulającym, a następnie jest wykonywane nacięcie błony śluzowej, oddzielenie od otaczających tkanek migdałka podniebiennego wraz z torebką oraz ścięcie go specjalnym narzędziem nazywanym pętlą, bez naruszania ciągłości łuków podniebiennych. Jeśli podczas operacji pojawia się krwawienie, wówczas zaopatruje się je przez ucisk, podwiązanie naczyń bądź poprzez elektrokoagulację.


Postępowanie pozabiegowe

W postępowaniu pozabiegowym najważniejsze jest, aby nie dopuścić do krwawienia z loży migdałkowej. Dlatego na początku zaleca się pacjentowi spożywanie pokarmów półpłynnych i miękkich oraz rezygnację z potraw ostrych i gorących. Wskazane jest także unikanie wysiłków fizycznych oraz gorących kąpieli. Pacjentom zabrania się przyjmowania aspiryny i środków zawierających kwas acetylosalicylowy. Jako leki łagodzące ból można stosować pyralginę, paracetamol oraz ibuprofen.

W pierwszych dniach po operacji możliwe jest pojawienie się takich objawów, jak: ból gardła, ból ucha, osłabienie, podwyższona temperatura ciała, czasowa zmiana głosu.

Pobyt na oddziale po wykonanej tonsillektomii trwa średnio 5 dni. Okres niezdolności do pracy wynosi ok. 2 tygodnie.

Drugim zabiegiem wykonywanym w naszej placówce w Bydgoszczy jest adenotomia, czyli usunięcie migdałka gardłowego.


Wskazania do zabiegu adenotomii:

 • przerost migdałka gardłowego powodującego przewlekłe zapalenie zatok i nosa bądź niedrożność nosa (chrapanie, bezdechy, u małych dzieci problemy z jedzeniem),
 • nawracające schorzenia uszu: zapalenie ucha środkowego, upośledzenie słuchu,
 • tzw. twarz adenoidalna objawiająca się otwartą buzią, wystającymi górnymi siekaczami, a także przewlekle powiększonymi węzłami chłonnymi na szyi,
 • patologiczny rozwój podniebienia, szczęki, patologie zgryzu, nieprawidłowe ustawienie zębów.

Adenotomia nie może być przeprowadzana u pacjentów z rozszczepem podniebienia.

Kwalifikacja do zabiegu odbywa się na podstawie badania laryngologicznego oraz badań dodatkowych (badanie słuchu i ewentualnie zdjęcie RTG).


Technika zabiegu operacyjnego

Adenotomia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Migdałek gardłowy jest ścinany specjalnym narzędziem – tzw. nożem Beckmanna.


Postępowanie pooperacyjne

W pierwszych dniach po operacji zalecana jest lekkostrawna, papkowata dieta, rezygnacja z ostrych i gorących posiłków, a także z wysiłku fizycznego. Zabrania się stosowania aspiryny i preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy. Dozwolone leki przeciwbólowe to: ibuprofen, pyralgina oraz paracetamol.