Operacje krtani – Bydgoszcz

W Oddziale Otolaryngologicznym usytuowanym na terenie miasta Bydgoszcz, poza zabiegami ślinianek czy zatok, przeprowadzamy operacje krtani.

Główną specjalnością kliniki jest mikrochirurgia laserowa krtani, czyli operacja mająca na celu usunięcie zmian patologicznych z krtani przy wykorzystaniu promieniowania lasera CO2. Zmiany patologiczne usuwamy również przy pomocy konwencjonalnych narzędzi mikrochirurgicznych, takich jak kleszczyki.


Wskazania do konwencjonalnej lub laserowej mikrochirurgii krtani:


  • diagnostyka guzów gardła dolnego i krtani, a także przewlekłych stanów zapalnych w obrębie krtani,
  • leczenie polipów krtani, torbieli krtani, twardych guzków głosowych, obrzęków Reinckego.

Technika zabiegu operacyjnego:


Mikrochirurgiczna operacja polipa krtani lub raka krtani metodą konwencjonalną jest przeprowadzana w ogólnym znieczuleniu dotchawicznym. Po założeniu urządzenia endoskopowego, pod mikroskopem są oceniane struktury krtani oraz gardła dolnego. W przypadku wskazań diagnostycznych, ocenia się rozległość i lokalizację zmiany patologicznej, a dodatkowo pobiera się wycinek do badania histopatologicznego. W przypadku postępowania leczniczego, podczas operacji krtani zmiany patologiczne są usuwane przy pomocy narzędzi mikrochirurgicznych, a następnie przekazywane do badania histopatologicznego w celu weryfikacji.

Mikrochirurgiczne operacje polipów lub raka krtani przy użyciu lasera są wykonywane w znieczuleniu ogólnym dotchawicznym pod mikroskopem sprzężonym z laserem CO2. Zmiany, w obrębie których rozpoznano patologie, są usuwane promieniem ciągłym bądź przerywanym lasera. Przed użyciem wiązki laserowej, pobierane są wycinki do badania histopatologicznego.


Postępowanie pooperacyjne


W przypadku zabiegu ze wskazań leczniczych, zarówno metodą konwencjonalną, jak i laserową, jest zalecana tzw. cisza fonacyjna, czyli zakaz posługiwania się głosem przez 24 godziny, a także oszczędne mówienie przez kolejne dwa tygodnie po operacji krtani. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się chrypka o różnym nasileniu, która ustępuje wraz z wygojeniem się rany. Pacjentom zaleca się rezygnację z palenia papierosów. W niektórych przypadkach dodatkowo konieczne jest podawanie farmakologicznych środków przeciwobrzękowych i antybiotyków.

Pobyt w szpitalu po operacjach krtani wynosi 2-5 dni, w zależności od rodzaju i wielkości usuwanych zmian. Okres niezdolności do pracy to 14-30 dni.